למה יש עדויות על אוטיזם אחרי חיסון

מתוך ויקי חיסון
גרסה מ־09:38, 25 בפברואר 2019 מאת גיא כהן (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
למה יש עדויות על אוטיזם אחרי חיסון?

עדי שיפר, אמא לתאום ותאומה מקסימים, התאום על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה, כתבה בקבוצה "מדברים על חיסונים" בפייסבוק ‏[1]

"אני אאמין קודם לאמא אחת שאומרת שהילד שלה נהיה אוטיסט אחרי חיסון ולא לאלף רופאים שאומרים שהוכח שזה לא קשור".

מאד קשה להתווכח עם המשפט הזה. אני לא מתכוונת להתווכח איתו בכלל - להיפך - אני רוצה לנסות להסביר למה אין שום סתירה בין הטענה של האמא לטענה של הרופאים.

כשדיברתי עם אנשים על הפוסט הזה אמרו לי שהוא טכני מידי ואנשים לא יצליחו לעקוב. אבל אני מאמינה באינטיליגנציה של האנשים בקבוצה הזאת - אני רואה את רמת הדיונים ואני לא מוכנה לא להציג טיעון חשוב רק כי הוא קצת מסובך.

אמ;לק - חיסונים לא גורמים לאוטיזם, אבל זו לא הנקודה המעניינת של הפוסט הזה וכדאי לקרוא.

אז קודם כל - מי אני? אני עדי, מהנדסת, אדמינית חדשה בקבוצה (ופעילת רשת לא חדשה בתחום החיסונים) ואמא לתאום ותאומה מקסימים, התאום על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה. את הפוסט הזה אני כותבת על דעת עצמי ולא כאדמינית.

אז בואו נתחיל -

ב-2015 נולדו בישראל 177,000 תינוקות. (כל המספרים מעוגלים לצורך נוחות חישוב והבנה).

לפי סטטיסטיקות - אחד מכל 68 ילדים מאובחן היום על הספקטרום או במילים אחרות - בשנת 2015 נולדו 2600 ילדים על הספקטרום בישראל.

כרבע עד שליש מתוך הילדים על הספקטרום חווים נסיגה בתהפתחות ואובדן אבני דרך התפתחותיות שכבר הושגו - ניקח 30% עגול לנתון הזה ונקבל ש-780 ילדים שנולדו ב- 2015 יחוו נסיגה התפתחותית.

נסיגה התפתחותית בילדים על הספקטרום מתרחשת בין גיל שנה לשנתיים וחצי - טווח של 18 חודשים, או 78 שבועות.

היום, לשמחתינו, עדיין כמעט כל הילדים מחוסנים, אז נניח למען קלות החישוב שכל הילדים מתחסנים כי האחוז של אלו שלא הוא עדיין די זניח.

עכשיו מתחיל החלק הקצת מסובך - bear with me :)

נתחיל מלהגדיר מה זה "אחרי חיסון גיל שנה". אני חושבת שכולם יכולים להסכים ששבועיים אחרי חיסון גיל שנה זה בטוח "אחרי חיסון גיל שנה", מאחר ותופעות הלוואי הידועות של החיסון נמשכות עד שבועיים אחריו ולכן ברור שבשלב הזה הוא עדיין משפיע על הגוף. יש כמובן טענות ש"אחרי חיסון" נמשך גם ארבעה שבועות וגם כאלה שמאשימים בחיסון כל בעיה של הילד שהתחסן לנצח אבל אני דווקא רוצה להחמיר ולהגיד שאחרי חיסון זה רק שבועיים. שימו לב בהמשך שזה מחליש את הטענה שלי - אם הייתי לוקחת ארבעה שבועות - הטיעון שלי היה הרבה יותר חזק.

אז הילד מתחסן בחיסון גיל שנה. זה לא משנה מתי - זה יכול להיות בגיל שנה, שנה ושלושה חודשים או שנתיים - נניח ששבועיים אחרי החיסון הוא מוגדר "אחרי חיסון גיל שנה". כמה זה השבועיים האלה מתוך טווח הזמן שבו ידוע שילדים חווים נסיגות התפתחות? בערך 2.5%, שמתורגמים ל-20 ילדים מתוך ה-780 שהגענו אליהם קודם. כלומר - בישראל 20 ילדים *כל שנה* יחוו נסיגה התפתחותית בשבועיים אחרי שהם קיבלו חיסון.

עכשיו בואו נסתכל על ממש-ממש-אחרי-חיסון-אין-שום-סיכוי-שזה-לא-קשור-לחיסון - כלומר - היום של החיסון ועד שלושה ימים אחרי החיסון - סה"כ ארבעה ימים. בטווח הזמן הזה נמצאים 5-6 ילדים בישראל כל שנה.

ועכשיו תחשבו לאילו מספרים זה גדל כשמסתכלים על ארצות הברית - שממנה מגיעים רוב הדיווחים בתחום הזה.

שתי הערות טכניות כדי לענות מראש על שאלות שאני יודעת שיבואו: 1) הספקטרום הוא לא דבר מדוייק. יש מי שמוגדרים אוטיסטים ואינם כאלה ויש להיפך. יש כל מיני בעיות נוירולוגיות שאינן אוטיזם שמאובחנות ככאלה ויש נסיגות התפתחות שאינן אוטיזם. כל זה לא משנה מאחר ואלו אשר טוענים לקשר בין חיסונים לאוטיזם בדרל כלל לא יבדילו בין הבעיות השונות וגם ההורים החוששים - לא באמת אכפת להם אם הם חוששים מאוטיזם או נזק מוחי אחר שגורם לנסיגה, אז הנקודה שלי נשארת בעינה. 2) אל תתפסו אותי באחוז. זה לא באמת משנה אם זה 30% או 10%. גם אם זה 10% מדובר על ילד אחד "מיד אחרי חיסון" ושישה ילדים בשבועיים אחרי חיסון. ובארה"ב תכפילו את המספרים האלה ב-15 בערך. (ואלו מספרים לשנה אחת!). כמו שאנחנו יודעים מצויין - מספיק סיפור אחד בכמה שנים שמתפרסם ואחר כך משמש כ"לינק דוגמא" לאורך שנים כדי להפחיד הורים ו"להוכיח" שיש קשר.

הנקודה שלי היא - האינטואיציה שלנו שבורה לגמרי כשמדובר במספרים כל כך גדולים ופשוט אסור לנו לסמוך עליה.

בשורה התחתונה אני אחזור שוב על המנטרה שגורמת לנו להשמע כמו תוכי מקולקל: 1) זה שזה קרה אחרי לא אומר שזה קרה בגלל.

2) באין ספור מחקרים על יותר מ-14 מיליון ילדים לאורך עשרים שנה לא נמצא שום קשר בין חיסונים לאוטיזם ואין שום הבדל הסתברותי בין ילד מחוסן לילד לא מחוסן בסיכוי שלו להיות על הספקטרום או לחוות נסיגה התפתחותית.

ראו גם

מחקרים על חיסונים

הערות שוליים


הוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.