מי הם מתנגדי החיסונים

מתוך ויקי חיסון
גרסה מ־01:45, 6 בינואר 2019 מאת גיא כהן (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתנגדי חיסונים

מיהם מתנגדי החיסונים? מה מניע אותם? מדוע הם מנסים להפיץ את האג'נדה הפושעת שלהם בצורה צינית כל כך? מהו בית הגידול שלהם?
מורה נבוכים.
מסתמן שאפשר לחלק אותם למספר טיפוסים:

הגורואים-השרלטנים, אלו המרוויחים כלכלית מהכת

בראש הפירמידה עומדים קומץ שרלטנים שחלקם למדו רפואה אך בחרו שלא לעסוק במקצוע ובמקום זאת להתעשר משיווק הונאות פסאודו-רפואיות כמו הומאופתיה על ידי דמגוגיה מניפולטיבית. שמות מרכזיים בקבוצה הזו בארה"ב הם סוזן המפריז, אנדרו וייקפילד, שרי טנפני, ג'וזף מרקולה וקלי ברוגן, שם פחות חזק בסניף הישראלי של הכת אבל מוכרת מאד בעולם. מהטרנד הזה מתפרנסים הומאופתים ואנשי רמאו"ת (רפואה משלימה, אלטרנטיבית ותוספים) שמתיימרים למכור "תחליפי חיסון" או לטפל ב"נזקי חיסון" פיקטיביים שהצליחו לשכנע בקיומם. חלקם נוכלים גמורים שפועלים מבצע כסף, חלקם פשוט מתפרנסים מהפצת השקר ואינם מגלים ענין בנזקו של הייעוץ השרלטני והדיסאינפורמטיבי שלהם, חלקם שרלטנופתים ונוכלי "בריאות מהטבע" שמשווקים וודו לפתאים שנפלו ברשתם.

שטופי המוח והקונספירטורים

זהו הרוב המכריע: שטופי מוח מיסיונרים, חלקם כנראה חפים מאינטרס כלכלי אך מאמינים ברצינות תהומית בהבליהם המשונים מאין כמותם, ומאמינים באותה רצינות תמוהה בהבלים נוספים - כמטריילס, הארץ השטוחה, סיינטולוגיה, אילומינטי ותקשור עם מלאכים. חלקם אוחזים ביומרה מדעית ומתכסים באצטלה רציונלית כביכול, אך מבט חטוף בתוכן דבריהם יגלה כסילים גמורים שסובלים מגירסה קיצונית וחריפה במיוחד של אפקט דאנינג-קרוגר, ושדבריהם מורכבים מציטוט הנוכלים המרכזיים, מחקרים רשלניים ומוטים, ציטוט מחקרים שלא קראו ואינם מבינים ושאומרים בכלל את ההפך, הונאות מכוונות, סרטוני יוטיוב וכשלים לוגיים מביכים. לא תמיד קל להבדיל בין המובילים והפעילים בכת, כך שבאופן כללי זוהי אוכלוסיה שמערבת שרלטנים צינים וערמומיים לצד ערב רב של תמהונים וקונספירטורים, פגועי נפש שבבירור זקוקים לעזרה ונופלים בין הכיסאות, פתאים שמאמינים לכל שטות, וסתם כל מיני רפי שכל מריירים.

ה"רוחניקים", ה"טבעיים" והמיסטיקנים

קבוצה שחולקת מאפיינים עם הקודמת, אך היא תמימה ומובחנת יותר. אלו הם אידיאליסטים "רוחניקים" תמימים ונבערים שאוהבים סיסמאות "טבע" וחוששים מה"הממסד" שרוצה ברעתם, עם או בלי הזיות יותר מרחיקות לכת כמו כמטריילס ואילומינטי. לרוב יחסרו ידע בסיסי הן במדע והן בהיסטוריה ולכן יתרפקו בנוסטלגיה על עבר מדומיין טבעי ובריא, משום שאינם מודעים למציאות בטרם עידן החיסונים, ואינם מבינים כיצד פועלים המחקר המדעי והמתודולוגיה המדעית, הרפואה, הכלכלה והממשל. חסידי "ריפוי טבעי" ואמונות מיסטיות עממיות, חובבי רמאו"ת ופסאודו מדע לגווניו, בין היתר ויטמין סי והומאופתיה, כך שהם קהל רווחי במיוחד לנוכלים "המתפרנסים". חלקם אכן מנהלים אורח חיים בריא, עם אמונות תפלות או בלעדיהן, אך מעולם לא נתקלו במחלה שאינה מושפעת מתזונה ואורח חיים, ומתקשים להבין שקיימות מחלות כאלה ואת ההשלכות של אי התחסנות כנגדן.

הקורבנות השימושיים: הורים מנוצלים לאוטיסטים

הקבוצה הרביעית היא כזו שהנוכלים המרכזיים, וכמוהם רוב הפעילים המיסיונרים מהקבוצות האחרות, אוהבים במיוחד כקהל יעד, ומשקיעים משאבים משמעותיים בפניה אליהם. אלו הם הורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי או שסובלים מפגיעות אחרות. זהו קהל שהוא באופן מיוחד מושא למניפולציות בוטות שמטרתן לקשר באופן דמגוגי ומאחז עיניים בין חיסונים ובין הפגיעות והתסמינים השונים תוך ניצול מצב נפשי מורכב, חוסר ידע, והנטיה הפסיכולוגית האנושית לחפש הסברים ואשמים לבעיות ואסונות. כאשר המניפולציה פועלת את פעולתה, וההורים הללו משתכנעים שהאשמה בתסמונות גנטיות ובעיות אחרות של ילדיהם היא בחיסון, ברופאים המושחתים, בתעשיית הפארמה תאבת הבצע ובממשלה המרושעת, וכמובן בהם עצמם שעשו את הטעות הנוראה ועליהם לכפר - הם מצטרפים לכת ומפיצים באופן מיסיונרי את שקריה ואת הדיסאינפורמציה הדמגוגית שלה להורים נוספים שנמצאים במצב דומה ולציבור הרחב, תוך שהם מזדהים כ"נפגעי חיסונים". פעילי הכת שמכוונים את חיצי הדמגוגיה שלהם כלפי ההורים הללו מבצעים מניפולציה מרושעת ונכלולית במיוחד, ויוצרים מצג שווא של פגיעות מחיסונים שלא היו ולא נבראו כאילו הן אמיתיות.

לסיכום

מדובר בכת, עם כל המאפיינים של כת, עם הגוונים השונים והדפוסים השונים שמאפיינים התנהלות של כת, ואופי הנזק שהיא גורמת גם הוא אופייני לכת - אלא שבניגוד לכתות רגילות שלרוב משתלטות על התודעה של חבריהן בלבד (וסביבתם הקרובה), כאן מדובר על כת שמסכנת חיים של אחרים, ולא מתוך מטרה פוליטית או אידיאולוגית כמו ארגוני טרור אלא סתם מתוך אדישות, ניכור גמור וחוסר אכפתיות כלפי התוצאות וההשלכות של דבריהם ומעשיהם, הכחשת הקשר בין אי התחסנות לבין המגפות, או אנוכיות סוציומטית ("לא בא לי לחסן ומדוכאי חיסון הם לא הבעיה שלי"). כך או כך, ההתייחסות אליהם והטיפול בהם צריכה להיות כאל כת, עם התערבות של הגורמים המתאימים, חקיקה וענישה אפקטיבית, ועזרה לקורבנותיה.משתמש אנונימי #1

לפני 22 חודשים
ציון 0++

בהבלים נוספים - כמטריילס, הארץ השטוחה, סיינטולוגיה, אילומינטי ותקשור עם מלאכים

להוסיף: רפטליאנס

משתמש אנונימי #2

לפני 22 חודשים
ציון 0++
מדוייק להחריד

משתמש אנונימי #3

לפני 10 חודשים
ציון 0++
מדוייק כל כך!

משתמש אנונימי #4

לפני 7 חודשים
ציון 0++

צר לי, אבל זה מאמר היסטרי שכל כולו עוסק בהכפשה שיטחית בלי לרדת לעומק הטענות שעולות מנגד.

כאחד שמתלבט ולא נמצא בשום קטגוריה שהעליתם במאמר אין לי אלא לומר שהרחקתם אותי עוד קצת מהעמדה שתומכת במתן חיסונים.

משתמש אנונימי #5

לפני 6 חודשים
ציון 0++

חחחחחחחחחחחח

חבל בבקשה !!!!!

משתמש אנונימי #6

לפני 13 ימים
ציון 0++
לגופו של נידון בקשר לחיסון של קורונה אין לי מידע ודעה אישית. אבל אני יודע שכל מי שמתנגד לחיסון חסר לו באמונת חכמים חד משמעית!. מיותר לחלוטין להיכנס לוויכוח האם עדיף ה98% הצלחה של החיסון או ה98% של הצלחה של הריפוי הטבעי האם יש נזקים או אין זה בכלל לא נידון אחרי שהתורה אמרה והלכת אל השופט אשר יהיה בימים ההם הלא הם כל גדו"י שהורו חד משמעית להתחסן ולא לחשוש.
הוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.