מחוסגן

מתוך ויקי חיסון
גרסה מ־19:10, 6 בינואר 2019 מאת גיא כהן (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ד"ר מאיר עזרה אליה במחוסגן. צילום: דין אהרוני

מהו מחוסגן

מחוסגן הוא פרויקט חברתי-קהילתי שמטרתו ללוות גני ילדים על ידי רופאים מתנדבים שיספקו ייעוץ קבוצתי ופרטני בכל הנוגע לחיסונים ולרפואת ילדים בכלל. הרופאים מוודאים שכל הילדים מחוסנים (כאשר הדבר אפשרי בגן), נותנים מידע וליווי להורים המתלבטים לגבי חיסונים, מעבירים להורים ולצוות סדנאות החייאה והרצאות בנושא בריאות הילד, וכמובן עומדים לרשות ההורים והצוות עבור כל נושא רפואי לאורך השנה.

כאשר גן ילדים פרטי מצטרף למחוסגן, מבקשים מהגננת לאסוף את פנקסי החיסונים, אותם בודקים הרופאים ואנשי הרפואה המתנדבים. הורים רבים אשר נחשפים למידע שגוי על חיסונים ברשת - חוששים לחסן את הילדים, אך לאחר שיחה אישית עם מהרופאים המתנדבים בפרוייקט, הם ניגשים לחסן, מגינים על ילדם ומחזקים את הסביבה החיסונית.

מי מאחורי מחוסגן

את מיזם מחוסגן התחילו במקביל שלושה אנשים שלא הכירו זה את זה: איתי ברשדסקי, בעל הגן המחוסן הראשון בישראל, ד"ר ליאור אונגר, הרופא האקטיביסט, מתמחה בנוירוכירורגיה, וד"ר מאיר עזרא אליה, מתמחה על בטיפול נמרץ ביילוד. אליהם הצטרפה היזמית סתו אברהמי, שהריצה את העניינים. את ארבעתם הניעה מטרה אחת ומשותפת - לדאוג לכך שכל ילד בגן יהיה בטוח ומוגן עד כמה שאפשר מפני מחלות ברות מניעה. כהורים, כאנשי חינוך וכרופאים, יוזמי מחוסגן הבינו שכמו שחשוב שילד יהיה מוגן בגן מפני מפגעים בטיחותיים כמו בורות פתוחים ומתקני משחקים פגומים, ככה חשוב שכל ילד יהיה מוגן עד כמה שאפשר ממחלות מסכנות חיים כמו חצבת, שעלת, חזרת ועוד.

היוזמה קמה בשיאה של התפרצות החצבת. תוך כחודשיים, כ-150 רופאים ואנשי צוות רפואי התנדבו ‏[1] להגיע לגני הילדים, להסביר על חשיבות החיסונים ולשוחח עם ההורים המתלבטים בגובה העיניים. תוך מספר חודשים הצליחו להגיע ליותר מ-300 גנים ‏[2], ולהעניק הגנה ליותר מ-3500 ילדים ואנשים בסביבה הקרובה שלהם.

למה לבחור בגן מחוסגן?

חיסונים הם כלי אפקטיבי מאוד במניעת מחלות והתפשטותן, אך הם אינם יעילים ב-100%. למשל, המנה הראשונה של החיסון נגד חצבת מגנה על כ-93% ממי שיקבלו אותה, כלומר - אם יהיה מקרה חצבת בגן שבו כל הילדים מחוסנים, עדיין כ-7% מהילדים עלולים להידבק.

לכן, כדי להבטיח סביבה בריאה לילד בגן, לא די בכך שהוא מחוסן בהתאם לגילו, אלא רצוי שגם הסביבה תהיה מוגנת ושיהיו בה כמה שיותר מחוסנים על מנת להקטין את הסיכוי לחשיפה למחלות שונות.

בנוסף להם, ישנם גם ילדים שלא יכולים להתחסן עקב בעיות רפואיות, או לא התחסנו מאחר ועדיין לא הגיעו לגיל שבו מקבלים את החיסון (חיסון חצבת וחיסון אבעבועות רוח, לדוגמה, מקבלים רק בגיל שנה). והם יותר מכולם זקוקים לסביבה מחוסנת ומוגנת!

גן בטוח ומוגן מספק מעטפת הגנה גם עבור הסביבה הקרובה של הילדים: אחים צעירים שעוד לא יכולים להתחסן, אמהות בהריון, סבים קשישים, קרובי משפחה מדוכאי חיסון - למעשה, כל מי שיגיע לגן (למשל לאסוף את הילד) או שילדים אלו יבואו איתם במגע.

מה עשו במחוסגן בינתיים

למרות שמדובר במיזם חדש (הוקם ב-2018) זכה מחוסגן בתמיכה רחבה מאנשי מקצוע מתחומי החינוך והרפואה, ומובילי דעת קהל.

תוך שלושה חודשים בלבד, הצליחו "לחסגן" למעלה מ-300 גנים שבהם נמצאים כ-3500 ילדים, וגנים רבים נוספים נמצאים בתוך התהליך וברשימת ההמתנה.

בגנים של מחוסגן מתנדבים כיום כ-150 אנשי מקצוע מתחום הרפואה, ויחד איתם גם מעל תריסר מתנדבות אדמיניסטרציה שנמצאות מאחורי הקלעים ומתפעלות את העסק.

מארבעה יזמים ושני גנים הפכו לפרויקט כלל-ארצי, ועל מנת לתת מענה איכותי ומקצועי לכמה שיותר גנים, הם הקימו עמותה ‏[3] במטרה להגיע לכל 15,000 הגנים הפרטיים בישראל ולסייע לילדים ולסביבתם להיות בטוחים ומוגנים.

קישורים חיצוניים

הערות שולייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.