מבט כללי על חיסונים ואוטיזם

מתוך ויקי חיסון
גרסה מ־02:12, 6 בינואר 2019 מאת גיא כהן (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חיסונים נחשבים בדרך כלל להתערבות המוצלחת ביותר בבריאות הציבור. ובכל זאת יש מתנגדי חיסונים מאז שפותחו החיסונים הראשונים ‏[1]. מתנגדי חיסונים טוענים במשך השנים שחיסונים אינם יעילים, למרות הראיות המכריעות ‏[2]. לעתים קרובות הם מפיצים מידע שגוי על חיסונים, כמו הרעיון שחיסונים מחלישים את המערכת החיסונית, כאשר למעשה הם פועלים על ידי חיזוק התגובה החיסונית נגד זיהומים.

בשנים האחרונות התמקדה תנועת מתנגדי החיסונים בטענה כי החיסונים קשורים לבעיות נוירולוגיות, ובמיוחד לאוטיזם, המכונה כיום הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD). עם זאת, הראיות המדעיות אינן תומכות במתאם בין חיסונים בכלל, חיסון MMR בפרט, או תימרוסל (חומר משמר מבוסס כספית) בחיסונים, ל-ASD או להפרעות נוירו-התפתחותיות אחרות.

הטיעון העיקרי לגבי הקשר בין תימרוסל ל-ASD הוא ששיעור האבחנה של ASD הלך וגדל בהתמדה מאז תחילת שנות התשעים. באותו זמן גדלה גם כמות החיסונים השגרתיים, וכתוצאה מכך גדל סך המינון של התמרוסל. מתנגדי החיסונים הניחו סיבתיות מהמתאם והאשימו בשיעורי ה-ASD את התימרוסל.

עם זאת, בשנת 2002 תימרוסל הוסר לחלוטין ממרכיבי החיסונים השגרתיים, ונשארו רק בכמה חיסוני שפעת. המינון הכולל היום של החשיפה לתימרוסל הוא הרבה מתחת לרמות בשנת 1990, לפני שאבחנות ה-ASD החלו לעלות. מתנגדי החיסונים ניבאו כי שיעורי האוטיזם יירדו באופן דרמטי בשנים שלאחר הסרת התימרוסל מרוב החיסונים - אך שיעורי האוטיזם המשיכו לעלות, ללא כל שינוי, אפילו לא בקצב הגידול. זוהי הפרכה חזקה של השערת האוטיזם התימרוסלי, והיא ברורה מאוד במדינות רבות.

יתרה על כן, מעדויות אפידמיולוגיות עולה כי העלייה בשיעור האבחון של ASD נובע מהרחבת ההגדרה של אוטיזם, אבחון משופר, ומעקב מוגבר. לכן אין באמת "מגיפת אוטיזם", רק שינוי הגדרה ומאמצים לאבחון.

מה עשו מתנגדי החיסונים? הם שינו את טענותיהם והאשימו "רעלים" שונים אחרים בחיסונים. לטענותיהם אין תוקף מדעי.

קישורים חיצוניים

הערות שולייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.