חיסונים

מתוך ויקי חיסון
גרסה מ־08:05, 20 במרץ 2019 מאת גיא כהן (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


ברוכים הבאים לויקיחיסון - אנציקלופדיה שיתופית למידע אמין על חיסונים. בויקיחיסון כיום 63 ערכים שנכתבו על ידי מתנדבים. הצטרפו אלינו!

קטגוריה:ראשי
קטגוריה:חיסונים
קטגוריה:התנגדות לחיסונים

חיסונים תרמו תרומה עצומה לבריאות העולמית ‏[1]. שני זיהומים עיקריים, אבעבועות שחורות ודבר הבקר, מוגרו, והכיסוי הגלובלי של החיסון נגד מחלות ילדות זיהומיות רבות שופר באופן דרמטי מאז הקמתה של "התכנית המורחבת לחיסונים" (EPI) בשנת 1974, ו"הברית הגלובלית לחיסונים" (GAVI) בשנת 2000. הפוליו כמעט מוגר, והצלחות בהשגת שליטה בחצבת הופכת את הזיהום הנ"ל למטרה פוטנציאלית למיגור.

למרות ההצלחות הללו, כ-6.6 מיליון ילדים עדיין מתים מדי שנה, וכמחצית ממקרי המוות הללו נגרמים על ידי זיהומים, כולל דלקת ריאות ושלשולים, אשר ניתן למנוע באמצעות חיסון. הפצתם הנרחבת של חיסונים פנאומוקוקים וחיסונים לוירוס הרוטה, שפותחו לאחרונה, אמורה להוביל לירידה נוספת בתמותת ילדים. פיתוח של חיסונים נגד זיהומים מורכבים יותר כגון מלריה, שחפת, ואיידס, הוא מאתגר יותר, וההישגים עד כה צנועים. ההצלחה הסופית נגד זיהומים אלו עשויה לדרוש חיסונים משולבים, כאשר כל רכיב יגרה זרוע אחרת של המערכת החיסונית.

בטווח הארוך יותר חיסונים עשויים לשמש למניעה או לוויסות מהלכן של כמה מחלות זיהומיות נוספות. התקדמות הושגה עם חיסוני סרטן טיפוליים, ויעדים פוטנציאליים עתידיים כוללים התמכרות, סוכרת, יתר לחץ דם ומחלת האלצהיימר.


מאמר בקיצור

AAPS

לעומת הארגון הלאומי האמריקאי של רופאי הילדים - ה-AAP ‏[2], ה-AAPS ‏[3] היא עמותה קטנה. העמותה מזוהה בדרך כלל כשמרנית מבחינה פוליטית או אולטרה-שמרנית, ותומכת במגוון של השערות שאינן מדעיות, מגוכחות ובלתי מוכחות, כולל האמונה כי HIV אינו גורם לאיידס, כי ההומואים מקטינים את תוחלת החיים, כי קיים קשר בין הפלה לסרטן השד ‏[4], הם מתנגדים לחיסוני HPV[5] וטוענים וכי קיים קשר סיבתי בין חיסונים ואוטיזם.מאמר היום

הרשת רועשת. קוראים לו החיסון הפגום, הניסיוני, קוראים לועדת חקירה, נפתחות קבוצות פייסבוק, טלגרם, וואטסאפ. אבל בשורה התחתונה החיסון אינו פגום, אינו ניסיוני, יותר יעיל מחיסון האנרג'טיקס ויותר עוזר לילד שלך להתגונן מצהבת ב. חיסון הסיביוואק. לחיסון הצהבת ב שלושה דורות עיקריים:

 • דור א - פיתוח בפלזמה
 • דור ב - פיתוח בשמרים
 • דור ג - פיתוח בתאי יונקים
חיסון הצהבת סיביוואק הוא חיסון שפותח בדור ג' (תאי היונק בהם השתמשו בחיסון היו של שחלת אוגר).
השימוש בחיסון מקנה תגובה חיסונית מהירה יותר וכייל נוגדנית גבוה יותר בהשוואה לחיסון דור שני.
Sci-b-vac-efficacy.png

יעילות חיסון הסיביוואק על פני חיסון האנג'ריקס ברורה ביילודים וכן במבוגרים ‏[6].
ב-17 מחקרים קליניים ראו שחיסון הסיביוואק בטוח ויעיל יותר מחיסון אנג'ריקס:

 • מהירות הפעלת מערכת החיסון של הגוף
 • מהירות כייל הנוגדנים
 • מעודד יצירת נוגדנים אצל אנשים שחיסון אחר לא עזר להם.
 • מנות קטנות ככל שניתןהישיבה זומנה בעקבות פניה בחברת סיביוואק על חשש לזיהום בבקבוקונים עקב סדקים שנוצרו בגלל תקלה במהלך תהליך האריזה של הבקבוקונים

 • נמצאו בקבוקון ריק וקופסא רטובה. נמצאו מספר בקבוקונים סדוקים.
 • לא ניתן לראות את הסדקים אם לא מורידים את התווית מהבקבוק.
 • לא דווחו תופעות לוואי.
 • בתכשיר אין חומר משמר.
 • במתן הזריקה האחות מודדת 0.5 מ"ל, ואם יש במזרק פחות מכך - הבקבוקון יזרק ותכולתו לא תינתן.


הצלחת חיסון אנרגטיקס.png

הישיבה דנה ביעיות חיסון הסיביוואק מול חיסון האנג'ריקס. וכך נאמר בה:
"בקבוצה שקיבלה חיסון משולב סביל + אנג'ריקס B נמצאו 10% נשאי HBsAg ו-23% עם antiHBc. נתון זה מלמד מה צפוי אם תבוצע בדיקת סינון בהריון וילודי האמהות הנשאיות יקבלו שילוב של חיסון סביל ואנג'ריקס B. ממצאי פרופ' ספדי מעידים על אחוז כשלון גבוה מאד של שילוב HBIG + אנג'ריקס B."

סיביוואק ביצים בסל אחד.png

בישיבת הוועדה בישראל היתה הסכמה לעבור להשתמש בחיסון הסיביוואק מכיוון שזהו חיסון הרבה יותר יעיל, אולם הועלה רצון "לא לשים את כל הביצים בסל אחד" מכיוון שלא היה ברור אם המפעל שמכין את חיסוני הסיביוואק יכול לעמוד בדרישות לייצור מלאי לכל הארץ. לכן הוחלט להשאיר גם את חיסון האנג'ריקס ולחלק את הארץ לשני אזורים שבאחד ינתן האנג'ריקס ובשני הסיביוואק. כמו כן ינתן הסיביוואק לאנשים ותינוקות בקבוצות סיכון. החלוקה של החיסון לפי מחוזות נבחרה מטעמים לוגיסטיים.

להמשך: למה לחסן בחיסון הצהבת סיביוואקהערות שוליים