הבדלים בין גרסאות בדף "חיסונים"

מתוך ויקי חיסון
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
 
שורה 19: שורה 19:
 
</div>
 
</div>
 
<div style="display: inline-block; vertical-align: top;  ">
 
<div style="display: inline-block; vertical-align: top;  ">
{{מאמר היום|{{:למה לחסן בחיסון הצהבת סיביוואק}}|למה לחסן בחיסון הצהבת סיביוואק}}
+
{{מאמר היום|{{:שאלות ותשובות על שפעת}}|שאלות ותשובות על שפעת}}
 
</div>
 
</div>
 
</div>
 
</div>

גרסה מ־09:12, 26 בדצמבר 2019


ברוכים הבאים לויקיחיסון - אנציקלופדיה שיתופית למידע אמין על חיסונים. בויקיחיסון כיום 63 ערכים שנכתבו על ידי מתנדבים. הצטרפו אלינו!

קטגוריה:ראשי
קטגוריה:חיסונים
קטגוריה:התנגדות לחיסונים

חיסונים תרמו תרומה עצומה לבריאות העולמית ‏[1]. שני זיהומים עיקריים, אבעבועות שחורות ודבר הבקר, מוגרו, והכיסוי הגלובלי של החיסון נגד מחלות ילדות זיהומיות רבות שופר באופן דרמטי מאז הקמתה של "התכנית המורחבת לחיסונים" (EPI) בשנת 1974, ו"הברית הגלובלית לחיסונים" (GAVI) בשנת 2000. הפוליו כמעט מוגר, והצלחות בהשגת שליטה בחצבת הופכת את הזיהום הנ"ל למטרה פוטנציאלית למיגור.

למרות ההצלחות הללו, כ-6.6 מיליון ילדים עדיין מתים מדי שנה, וכמחצית ממקרי המוות הללו נגרמים על ידי זיהומים, כולל דלקת ריאות ושלשולים, אשר ניתן למנוע באמצעות חיסון. הפצתם הנרחבת של חיסונים פנאומוקוקים וחיסונים לוירוס הרוטה, שפותחו לאחרונה, אמורה להוביל לירידה נוספת בתמותת ילדים. פיתוח של חיסונים נגד זיהומים מורכבים יותר כגון מלריה, שחפת, ואיידס, הוא מאתגר יותר, וההישגים עד כה צנועים. ההצלחה הסופית נגד זיהומים אלו עשויה לדרוש חיסונים משולבים, כאשר כל רכיב יגרה זרוע אחרת של המערכת החיסונית.

בטווח הארוך יותר חיסונים עשויים לשמש למניעה או לוויסות מהלכן של כמה מחלות זיהומיות נוספות. התקדמות הושגה עם חיסוני סרטן טיפוליים, ויעדים פוטנציאליים עתידיים כוללים התמכרות, סוכרת, יתר לחץ דם ומחלת האלצהיימר.


מאמר בקיצור

AAPS

לעומת הארגון הלאומי האמריקאי של רופאי הילדים - ה-AAP ‏[2], ה-AAPS ‏[3] היא עמותה קטנה. העמותה מזוהה בדרך כלל כשמרנית מבחינה פוליטית או אולטרה-שמרנית, ותומכת במגוון של השערות שאינן מדעיות, מגוכחות ובלתי מוכחות, כולל האמונה כי HIV אינו גורם לאיידס, כי ההומואים מקטינים את תוחלת החיים, כי קיים קשר בין הפלה לסרטן השד ‏[4], הם מתנגדים לחיסוני HPV[5] וטוענים וכי קיים קשר סיבתי בין חיסונים ואוטיזם.מאמר היום

נגיף האינפלואנזה

הקבוצה 'מדברים על חיסונים' בפייסבוק עמוסה באותן שאלות על שפעת, שוב ושוב. סיכמתי כאן את השאלות שחוזרות בקבוצה ואת התשובות של המומחים עליהן.

מאיזה גיל אפשר להתחיל לחסן?

חצי שנה.

האם זה נכון שכל הנפטרים היו מחוסנים לשפעת?

לא. הנה הנתונים הרישמיים ממשרד הבריאות:

נתוני החולי והחיסון בשפעת ממשרד הבריאות

למה צריך לחסן בפעם הראשונה פעמיים מתחת לגיל 9?

עונה נטע סופר צור, ד"ר לאימונולוגיה: ילדים ותינוקות שמעולם לא נחשפו לשפעת, לא למחלה ולא לחיסון, יחשפו את מערכת החיסון שלהם לסמנים של הנגיף (אנטיגנים) לראשונה דרך החיסון. המטרה של החיסון הוא לחשוף את הגוף לאנטיגנים של הנגיף באופן שיגרום לגוף לייצר תגובה חיסונית וזיכרון נגדם, בלי לגרום למחלה עצמה. בפעם הראשונה שמערכת החיסון נחשפת למרכיבי החיסון היא עוד לא מצליחה לזכור את האנטיגנים כמו שצריך ולמשך זמן רב. עם זאת, לאחר החשיפה הראשונה, המערכת כבר מודעת לכך שהנגיף הזה קיים בסביבתה, ונכנסת למן מצב של "היכון". כלומר בפעם הבאה שתחשף לאותם אנטיגנים, היא תדע ליצור הגנה מהירה יותר ולמשך זמן ארוך יותר.

וכאן נכנסת המנה השנייה. לאחר כחודש, מערכת החיסון כבר כולה דרוכה לקראת הגעת האויב החדש שלמדה להכיר, וברגע שיהיה מפגש שני עם אותם אנטיגנים, המערכת תדע ללמוד אותם היטב ולייצר זיכרון פעיל ואפקטיבי. הזיכרון ישמש אותה במפגש עם הנגיף האמיתי, ברמה שיכולה אף למנוע את המחלה לחלוטין בעת מפגש, או לפחות תפחית את הסיכוי למחלה ארוכה ומסובכת. במידה והגוף יפגוש בנגיף האמיתי לפני מתן המנה השנייה, עוד לא תהיה לו הגנה שתוכל למנוע מהנגיף להתרבות בגוף. למרות זאת, מכיוון שהמערכת כבר בהיכון, סביר שהיא תתחיל לעבוד מהר יותר, ולכן על אף שעם מנה אחת בלבד הילדים לא נחשבים מחוסנים, יש סיכוי להפחתת משך המחלה וסיבוכיה.

מדוע ההנחיה הזו תקפה רק לילדים מתחת לגיל 9? מכיוון שסטטיסטית רוב הילדים בגיל 9 נחשפו כבר לנגיף השפעת האמיתי, כך שמערכת החיסון שלהם כבר עברה את שלב ה"היכון", והיא מוכנה ליריית האקדח.

אינטואיטיבית קל לחשוב על זיכרון חיסוני כעל זיכרון שכלי. לדוגמא, אם אנחנו רוצים לזכור טקסט למבחן אנחנו צריכים לחזור עליו מספר פעמים. עם כל פעם שנחזור עליו, נזכור יותר פרטים, וגם למשך זמן רב יותר. כך פועל גם הזיכרון החיסוני.

חיסנתי לפני יותר מארבעה שבועות, האם ניתן להתחסן במנה השניה אפילו שעבר יותר מחודש?

כן, ארבעה שבועות זה המינימום, אפשר לעבור יותר מחודש באותה שנה כדי להתחסן במנה השניה, אולם כדאי לא לעכב את ההגנה.

כמה זמן אחרי חום אפשר להתחסן לשפעת? האם אפשר להתחסן כשאת חולה?

כן, בעקרון אין בעיה להתחסן כשחולים, אולם יש להוועץ עם הרופא המטפל. צריך 24 שעות בלי חום ואז אפשר להתחסן.

חיסון שפעת הרגיל גם טוב לשפעת החזירים?

כן. הזן של שפעת החזירים (H1N1) כלול בחיסון השנה.

האם יש סיכון לתינוק מחיסון בן משפחה גדול יותר?

עונה תומר שושן, אח בית ספר: אין סיכון לתינוק. למעשה את רק מספקת עוד יותר הגנה עבור התינוק ועבור הבן הגדול ועבורך. החיסון לא מדבק ואף תופעת לוואי שלו גם לא מדבקת. תופעות הלוואי בו לא נפוצות.

כמה זמן לוקח לחיסון שפעת לעבוד?

אחרי שבועיים שלושה.

מה היעילות של חיסון השפעת?

כ-50%. נתונים מדוייקים יודעים רק בסוף העונה.

האם יש מניעה לחסן חיסוני שגרה וחיסון שפעת באותו יום?

אין שום מניעה.

מדוע רופאים לא מתחסנים לשפעת?

  • רופאים כן מתחסנים לשפעת. 40% מהרופאים מתחסנים לשפעת כל שנה, שזה פי שניים יותר משאר האוכלוסיה.
  • רופאים הם בעלי מקצוע עסוקים מאוד. אין להם זמן ללכת לשרותים או לאכול ארוחת צהריים וקשה להם מאוד למצוא זמן להתחסן.
  • רופאים הם בני אדם. גם אונקולוג שמעשן יגיד לך שסיגריות אינן בריאות.
  • עונה תומר רובין, סטודנט לרפואה ופראמדיק: אני יכול לספר לך שבבתי החולים שאני נמצא (אני נמצא ב-2, אחד ללימודים ואחד אני עובד), ברגע המת היחיד שיש לך, אתה לא תלך למרפאת החיסונים אתה תלך לשירותים, תשתה כוס מים שלא שתית כבר כמה שעות ואז מהר חזרה לעשייה הבלתי נגמרת. התחסנתי בקהילה ביום שישי ביום החופשי שלי בתחילת העונה. רבים אחרים עשו כמוני ולכן הנתונים לא בהכרח מדוייקים.

קישורים חיצונייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.

להמשך: שאלות ותשובות על שפעתהערות שוליים