חיסון שפעת

מתוך ויקי חיסון
גרסה מ־01:35, 6 בינואר 2019 מאת גיא כהן (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חיסון שפעת הוא חיסון הנועד כדי למנוע או להפחית את ההשפעות של זיהום בנגיף האינפולאנזה. חיסונים חדשים זמינים מדי שנה באמצעות שירותי הבריאות והבקרת מחלות של הממשלה, כמו ה-CDC בארצות הברית או משרד הבריאות בארץ. בדרך כלל חיסונים אלה הם גרסאות מפוסטרות של הווירוסים המקוריים עצמם. לאחר מכן הגוף יוצר נוגדנים מתבניות הללו, שמסתובבים בגוף ללא הגבלת זמן.

תוכן עניינים

יעילות

בדרך כלל, חיסונים הם יעילים מאוד. החיסון נגד שפעת, לעומת זאת, הוא קצת יותר מסובך. השכיחות של הנגיף והזנים הרבים שלו (כמו גם גרסאות עונתיות) עושים את ייצור החיסון די מסובך - אין באמת תרופה נגד הצטננות. סקירה של שיתוף פעולה של Cochrane סיכמה את יעילות החיסון נגד שפעת אצל מבוגרים בריאים כנמוכה ‏[1], כ-40% יעילות.

מדוע תינוקות וילדים שמתחסנים לראשונה נגד שפעת זקוקים לשתי מנות?

ד"ר נטע סופר-צור, ד"ר לאימונולוגיה כותבת: ‏[2]

ילדים ותינוקות שמעולם לא נחשפו לשפעת, לא למחלה ולא לחיסון, יחשפו את מערכת החיסון שלהם לסמנים של הנגיף (אנטיגנים) לראשונה דרך החיסון. המטרה של החיסון הוא לחשוף את הגוף לאנטיגנים של הנגיף באופן שיגרום לגוף לייצר תגובה חיסונית וזיכרון נגדם, בלי לגרום למחלה עצמה. בפעם הראשונה שמערכת החיסון נחשפת למרכיבי החיסון היא עוד לא מצליחה לזכור את האנטיגנים כמו שצריך ולמשך זמן רב. עם זאת, לאחר החשיפה הראשונה, המערכת כבר מודעת לכך שהנגיף הזה קיים בסביבתה, ונכנסת למן מצב של "היכון". כלומר בפעם הבאה שתחשף לאותם אנטיגנים, היא תדע ליצור הגנה מהירה יותר ולמשך זמן ארוך יותר.

וכאן נכנסת המנה השנייה. לאחר כחודש, מערכת החיסון כבר כולה דרוכה לקראת הגעת האויב החדש שלמדה להכיר, וברגע שיהיה מפגש שני עם אותם אנטיגנים, המערכת תדע ללמוד אותם היטב ולייצר זיכרון פעיל ואפקטיבי. הזיכרון ישמש אותה במפגש עם הנגיף האמיתי, ברמה שיכולה אף למנוע את המחלה לחלוטין בעת מפגש, או לפחות תפחית את הסיכוי למחלה ארוכה ומסובכת. במידה והגוף יפגוש בנגיף האמיתי לפני מתן המנה השנייה, עוד לא תהיה לו הגנה שתוכל למנוע מהנגיף להתרבות בגוף. למרות זאת, מכיוון שהמערכת כבר בהיכון, סביר שהיא תתחיל לעבוד מהר יותר, ולכן על אף שעם מנה אחת בלבד הילדים לא נחשבים מחוסנים, יש סיכוי להפחתת משך המחלה וסיבוכיה.

מדוע ההנחיה הזו תקפה רק לילדים עד גיל 9? מכיוון שסטטיסטית רוב הילדים עד גיל 9 נחשפו כבר לנגיף השפעת האמיתי, כך שמערכת החיסון שלהם כבר עברה את שלב ה"היכון", והיא מוכנה ליריית האקדח.

אינטואיטיבית קל לחשוב על זיכרון חיסוני כעל זיכרון שכלי. לדוגמא, אם אנחנו רוצים לזכור טקסט למבחן אנחנו צריכים לחזור עליו מספר פעמים. עם כל פעם שנחזור עליו, נזכור יותר פרטים, וגם למשך זמן רב יותר. כך פועל גם הזיכרון החיסוני.

כיף עם שפעת

זריקות שפעת הן נושא נהדר להתווכח עם בריאתנים שאינם מאמינים באבולוציה, כי זה דווקא בגלל האבולוציה שמשרד הבריאות משחרר סיבוב חדש של חיסוני שפעת כל שנה. הוירוס עובר אבולוציה כל שנה ומשתנה לצורה חדשה ולכן החיסון בכל שנה שונה מהשנה שקדמה לו. אם בריאתן קיבל יותר מחיסון שפעת אחד בחייו הרי הוא צבוע. דונסברי מסכם את זה היטב בקריקטורה זו, ‏[3] למרות שההקשר המדויק של הקומיקס היה על חיידקים וההתנגדות שלהם.

קישורים חיצוניים

הערות שולייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.