הבדלים בין גרסאות בדף "הפיאסקו של קורבלבה"

מתוך ויקי חיסון
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
(השיטות של קורבלבה)
 
(אין הבדלים)

גרסה אחרונה מ־04:43, 26 בפברואר 2019

קורבלבה פסאודו-מדע

היי, שוב אנחנו כאן, מתמודדים עם פסאודו-מדע שגורם לאנשי כת האנטי חיסונים לרדת על ברכיהם ולהתייחס אליו כמדע אמיתי. הפעם זה מדע זבל מקבוצת האנטי-חיסונים האיטלקית - קורבלבה, שמנסה לטעון שחיסונים לא מכילים דבר מלבד רעלנים. לטענתם המגוחכת אפילו אנטיג'נים אין בחיסונים.

קבוצה זו של חובבים פרסמה (וכשאנחנו אומרים פרסמה, אנחנו לא מתכוונים למאמר במגזין מכובד עם ביקורת עמיתים, אלא במסמך pdf בגוגל דרייב שלהם ‏[1]). מין הסתם זה מדורג בתחתית הטבלה של ההיררכיה של המחקר המדעי. אבל בואו ננתח את ה"מחקר" שלהם.


מי הם קורבלבה?

זו שאלה לגיטימית כי היא קשורה להבנת האמינות של המחקר. קודם כל אין להם אפילו דף ויקיפדיה, זה כבר אומר משהו. האתר שלהם הוא כמעט 100% באיטלקית כך שקשה להבין ממנו מי נגד מי, אבל ככל שאנחנו מבינים זה אתר פסאודו-מדע, אנטי-חיסונים טהור. לדוגמא, הם מספרים איך לו פריניו (הענק הירוק) היה צריך להתאשפז בבית חולים לאחר חיסון פנאמוקוק. זה כמובן לא נכון, היתה לו המטומה או קצת חום ובלי קשר לחיסון הוא הגיע לבית חולים. כאמור, אין פה כלום, אבל קורבלבה מכרכרת סביב זה.

בנוסף, קורבלבה מזכירה את שרי טנפני מספר פעמים. טנפני היא מטורפת שדוחפת שקרים על חיסונים למרות אפס ראיות לתמוך בטענותיה.

יש מספר מאמרים באתר של קורבלבה שמציגים את האמונות והדוגמות של כת האנטי-חיסונים. הם גם תומכים בממשלה באיטלקית הנוכחית (2019) שהיא די מתנגדת חיסונים.

זו לא קבוצה בלתי משוחדת. הם יעשו הכל כדי למצוא סיבות מדוע חיסונים זה רע, גם אם אין שום ראיות שיתמכו בטענותיהם. אם היו להם באמת ראיות מדעיות אמיתיות הם היו מפרסמים אותם במגזינים מכובדים שעוברים בקורת עמיתים. ניסינו לקבל מידע על כותבי המאמר אבל כמו הספר צבים כל הדרך למטה, מחבריו בחרו להשאר אנונימיים. מצידנו זה היה יכול להכתב ע"י השרת.

השיטות של קורבלבה

קורבלבה ניסתה למצוא סודות מזיקים בחיסון המשושה אינפריקס שמחסן תינוקות נגד דיפתריה, טטנוס, שעלת, צהבת ב, פוליו ואינפלואנזה ב. החיסון נמצא בשימוש ברחבי העולם מלבד ארה"ב מכיוון שלא השלים את סידרת הניסויים הדרושה ע"י ה FDA.

לא נכנס כאן לדרכים המדעיות הקלוקלות שקורבלבה ניסו על החיסון. לדוגמא, הם השתמשו בטריפסין כדי למצוא את האנטיג'נים, ולא מצאו, אבל שכחו שאדג'ובנט האלומיניום מגן על האנטיג'ן ולא נותן לטריפסין למצוא אותו. זאת ועוד, להשתמש בטריפסין כדי למצוא את מה שרצו למצוא זה כמו לנסות להגיע מתל אביב לחיפה במפרשית, אפשר אבל זו לא הדרך הנכונה. עוד דוגמא, הם כן מצאו חומצות אמינו בחיסון, אבל לא ידעו בדיוק אילו חומצות אמינו אלה, אז הם הניחו שזהו זיהום שיש בחיסון. עוד דוגמא, הם מצאו רשימה של כימיכלים בחיסון והניחו שהם רעילים. אבל הם לא מצאו את המינון של הכימיכלים האלה בחיסון וכמו שכל תלמיד שנה א בכימיה יודע, המינון זה מה שעושה את הרעילות, ובכל מקרה אלה יכולים להיות כימיכלים מהבקבוקון שבו אוחסן החיסון, מהמזרק שבו עבר החיסון בדרך למבחנה, או הרבה יותר סביר, זיהום משיטות המחקר של קורבלבה עצמה.


לסיכום

פסאודו-מדע-זבל זה של קורבלבה מפורסם ע"י מתנגדי חיסונים בכל מקום באינטרנט. הם עושים זאת פשוט בגלל שאין להם את הראיות המכשירות את דעותיהם על חיסונים. זהו מחקר מגוחך המשתמש בשיטות ביוכימיות חובבניות כדי להגיע למסקנות התומכות באמונותיהם.

אבל בואו נניח שקורבלבה באמת מצאו משהו. למה לא לפרסם במגזין מכובד עם בקורת עמיתים? למה לא לספק לנו מתודולוגיה ונתונים מפורטים?

זהו מחקר גרוע, בשיטות חובבניות ובתוצאות מזוייפות. החיסון המשושה בטוח לשימוש ועד שנראה מאמר אמיתי במגזין בקורת עמיתים רציני, זה רק פסאודו-מדע שנועד להלהיט את רוחות כת האנטי-חיסונים.

קישורים חיצוניים

הערות שולייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.