צבים כל הדרך למטה

מתוך ויקי חיסון
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צבים כל הדרך למטה

הספר צבים כל הדרך למטה (או בשמו המלא: צבים כל הדרך למטה - חיסונים: מדע ומיתוסים) הוא ספר פסאודו-מדעי שנכתב ע"י מתנגדי חיסונים אנונימיים ובו הם מנסים להפריך את המדע שעליו מתבססים החיסונים של ימינו. לספר מצורף מסמך PDF שבו לינקים למראי מקום (רפרנס) שלכאורה תומכים בטענות שמובאות בספר, חלק ממראי המקום מובילים לכתבות באתרים כמו ynet, mako, nrg, וחלק מובילים לעלונים של החיסונים. מבין מראי המקום שמובילים לדפים או למסמכים של גוף מקצועי מוכר, אין התייחסות בדפים אלו לחיסונים, או שההתייחסות המקצועית הוצאה מהקשרה הכללי ומהמסקנה של המסמך, והדבר נכון גם לגבי מעט המחקרים המקצועיים שמראי המקום מפנים אליהם.

מימון הספר

לא ברור אם מימון הספר היה ע"י גיוס המונים בקבוצה חיסונים בחירה מושכלת או ע"י מימון פרטי. הספר נמכר במחיר של 88 ש"ח.

שם הספר

שם הספר דומה לספר בשם זה שנכתב ע"י ג'ון גרין ויצא לאור בהוצאת מודן ‏[1]. עובדה אירונית היא שהביטוי צבים כל הדרך למטה הומצא כדי ללעוג למאמיני תאוריית העולם השטוח ‏[2], ואילו בין מתנגדי החיסונים יש גם המאמינים בתאוריה זו.

תוכן הספר

תוכן ראשי הפרקים בספר מראה על חוסר הידע המדעי של הכותבים והבסיס הפסאודו-מדעי שעליו הם מסתמכים. לדוגמא:

  • פרק 2 נקרא "הבסיס המדעי של תופעות הלוואי" ובו מספרים את סיפורם האישי של 2 אנשים שלכאורה נפגעו מהחיסון.
  • פרק 3 מתאר את מערכת הדיווח האמריקאית VAERS ‏[3]. מערכת זו אינה מהימנה מכיוון שלדוגמא אם תחפשו בה טוב, תמצאו דיווח על מוות ע"י דרקון אחרי חיסון.
  • פרק 6 מדבר על מחקרי ממל"מ (מחוסנים מול לא מחוסנים) לגבי בטיחות ויעילות החיסונים, אשר לטענת הכותבים לא נעשו מעולם, אולם טענות אלה אינן מבוססות מכיוון שבוצעו מחקרים על חיסונים במדגמים של מאות אלפי אנשים.
  • פרק 10 הינו פרק קונספירטיבי על כך שמחלת הפוליו והשיתוק המתלווה אליה אינם קיימים.

ראו גם

הערות שולייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.