מחקרים על חיסונים

מתוך ויקי חיסון
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
MMR ו-ASD אינפוגרפיקה (להגדלת התמונה לחצו עליה פעמיים)

הבטיחות והיעילות החיסונים נמצאים תחת מחקר מתמיד. כיוון שחיסונים מתוכננים להינתן באופן שגרתי במהלך ביקורים בטיפת חלב, עליהם להיות בטוחים באופן יוצא דופן. בדיקות בטיחות מתחילות מיד עם המחשבה על חיסון חדש, ממשיכות עד שהחיסון מורשה, ומנוטרות ללא הגבלת זמן לאחר הרישיון.

בעשור האחרון הועלו שאלות לגבי הקשר בין אוטיזם לחיסונים. יחד עם דאגות בטיחות כלליות, ההורים תהו על:

 • יותר מדי חיסונים מקשים על המערכת החיסונית
 • חיסון חצבת, חזרת, אדמת המשולב, בלי אבעבועות רוח (MMR) או עם (MMRV)
 • תימרוסל (כספית), חומר משמר שלא קיים היום בחיסונים בעולם המערבי, אך היה קיים בכמה חיסונים ששימשו בשנות התשעים - הוא הוסר מאז מכל חיסוני הילדות הרגילים, למעט חיסון שפעת בבקבוקים רב-פעמיים שאינו ניתן בישראל.
 • מלחי אלומיניום המשמשים כאדג'ובנט ונועדו לעורר תגובה חיסונית בגוף

מחקרים נערכים על כל הנושאים הללו, והם ממשיכים למצוא את חיסונים בטוחים ויעילים כדרך למנוע מחלות קשות.

מאמר זה מפרט את המחקרים הללו ומספק קישורים לפרסומים כדי לאפשר להורים - וכל מי שמנהלים או ממליצים על חיסונים - לקרוא את הראיות בעצמם. מחקרים אלה אינם מראים שום קשר בין אוטיזם וחיסון MMR, תימרוסל, חיסונים מרובים שניתנו בבת אחת, חום או פירכוסים. הערה: אין זו רשימה ממצה - מחקרים על בטיחות החיסונים מתבצעים ומתפרסמים ללא הרף ועשויים לא להיות ברשימה זו.

מחקרים לגבי בטיחות כללית ומספר החיסונים

שם המחקר תקציר סיכום
Association Between Estimated Cumulative Vaccine Antigen Exposure Through the First 23 Months of Life and Non–Vaccine Targeted Infections From 24 Through 47 Months of Age

Glanz J, et al. JAMA. 2018; 319(9):906-913.

קובץ:Jama glanz 2018 oi 180012.pdf
החוקרים בדקו האם יש קשר בין רכישת זיהום שאינו ממוקד על ידי חיסונים (כלומר אין חיסון למניעת מחלה זו) וחשיפה לאנטיגנים באמצעות חיסונים. 994 ילדים נחקרו מגיל 24 חודשים עד גיל 47 חודשים. מתוכם 193 נבדקו במחלקת החירום בבתי חולים לזיהום שלא היה ממוקד על ידי חיסונים, ו-751 ילדים לא רכשו זיהומים כאלה. החוקרים ספרו אז את מספר האנטיגנים שאליהם נחשפו ילדים באמצעות חיסונים. ילדים שפיתחו זיהומים שאין להם חיסון נחשפו לממוצע של 240.6 אנטיגנים מחיסונים וילדים שלא פיתחו זיהומים כאלה נחשפו לממוצע של 242.9 אנטיגנים מחיסונים. אין קשר מובהק בין חשיפה לאנטיגנים באמצעות חיסונים וסיכון לפתח זיהום שאינו ממוקד חיסון.
Vaccines Are not Associated with Autism: An Evidence-based Meta-analysis of Case-control and Cohort Studies

Taylor L, Swerdfeger A, Eslick G. Vaccine. 2014; 32: 3623-9

קובץ:Vaccines-are-not-associated-with-autism.pdf
מחברי מאמר זה סקרו 10 מחקרים (5 עוקבה ו-5 מקרי-ביקורת), שכללו מעל 1.25 מיליון ילדים כדי לקבוע אם קיימת מערכת יחסים בין הפרעות בספקטרום האוטיזם (ASD) לבין חיסונים, חיסון MMR, תימרוסל או כספית. בעוד 10 מחקרים בודדים אלה לא מצאו יחסים בין MMR, כספית או thimerosal, ו-ASD, המחברים שילבו ונותחו את הנתונים ממחקרי 5 העוקבה, ו-5 מחקרי מקרי-הביקורת. לאחר ביצוע הניתוח המטא-אנליזה של חמשת מחקרי העוקבה ושל חמשת מקרי-הביקורת, החוקרים לא מצאו כל עדות לקשר בין קבלת החיסון לבין הסיכון לפתח אוטיזם או ASD. מסקנה זו עומדת כאשר המחברים הסתכלו על חיסוני MMR ספציפיים, מינון כספית מצטבר וחשיפה ל-thimerosal, וכל קשר ל-ASDs.
Increasing Exposure to Antibody-Stimulating Proteins and Polysaccharides in Vaccines Is Not Associated with Risk of Autism

DeStefano F, Price, C, Weintraub E. The Journal of Pediatrics. 2013; 163(2): 561-567

קובץ:PIIS0022347613001443.pdf
החוקרים זיהו 321 ילדים שאובחנו עם הפרעת ספקטרום האוטיזם (ASD), הפרעה אוטיסטית (AD) או ASD רגרסיבי והתאימו אותם ל-752 ילדים שלא היו במצבים אלו והיוו בקרה מתאימה. החוקרים השוו את מספר החלבונים והפוליסכרידים הממריצים נוגדנים, שאליוהם נחשפו שתי קבוצות ילדים אלו מחיסונים במשך 3 תקופות, לידה עד ל-3 חודשים, לידה עד ל-7 חודשים ולידה עד לשנתיים. השוואות אלה היו כדי לקבוע האם ילדים עם ASD, AD או ASD רגרסיבי נחשפו בממוצע ליותר אנטיגנים. לא נמצאו עדויות לקשר בין חשיפה לחלבוני נוגדנים ופוליסכרידים מחיסונים במהלך 2 שנות החיים הראשונות לבין הסיכון של ASD, AD או ASD רגרסיבי. כמו כן, לא נמצאו ראיות לקשר כאשר החשיפות הוערכו מלידה ועד ל-3 חודשים, מלידה ועד 7 חודשים, מלידה ועד שנתיים, או כאשר השוו מספר מקסימלי של חשיפות ביום אחד.
Number of antigens in early childhood vaccines and neuropsychological outcomes at age 7-10 years

Iqbal S, Barile JP, Thompson WW, DeStefano F. Pharmacoepidemiology and Drug Safety. 2013; 22(12):1263-70.
המחברים עשו בדיקות סטנדרטיות ל-1,107 ילדים בגילאי 7-10 שנים. בדיקות אלה נועדו להעריך את הדברים הבאים:
 • תוצאות נוירו-פסיכולוגיות ספציפיות לתחום
 • תפקוד אינטלקטואלי כללי
 • דיבור ושפה
 • זיכרון מילולי
 • תשומת לב ותפקוד מנהלים
 • טיקים
 • הישגים
 • תפייסה מרחבית ויזואלית
 • ויסות התנהגותי

באמצעות רשומות היסטוריות, המחברים ספרו את מספר האנטיגנים שקיבלו ילדים באמצעות חיסונים, עד גילאים 7 חודשים, 12 חודשים ו-24 חודשים. תוצאות הבדיקות הושוו למספר הממוצע של האנטיגנים שאליהם נחשפו הילדים בכל גיל.

לא היו שום קשרים בין אנטיגנים שקיבלו באמצעות חיסונים במהלך השנתיים הראשונות של החיים והתוצאות הנירו-פסיכולוגיות שנבדקו בגיל 7-10 שנים.
​On-time Vaccine Receipt in the First Year Does Not Adversely Affect Neuropsychological Outcomes

Smith M and Woods C, Pediatrics. 2010; 125(6): 1134-41

קובץ:On-time-Vaccine-Receipt-in-the-First-Year-Does-Not-Adversely-Affect-Neuropsychological-Outcomes.pdf
המחקר של יותר מ-1,000 ילדים שנולדו בין השנים 1993 ו-1997 בדק את לוחות החיסונים שלהם עד גיל שנה, ולמד את הביצועים שלהם 7-10 שנים מאוחר יותר ב-42 מבחנים נוירו-פסיכולוגיים שונים. חיסונים בזמן היו קשורים לביצועים טובים יותר בתוצאות רבות. הילדים שחוסנו פחות לא עשו תוצאות טובות יותר בכל אחת מהתוצאות. השוואה זו של ילדים שחוסנו בזמן עם ילדים שהחיסונים שלהם התעכבו או לא הושלמו, לא מצאה תועלת בעיכוב חיסונים במהלך השנה הראשונה לחיים. עבור הורים אשר מודאגים כי ילדים מקבלים יותר מדי חיסונים מוקדם מדי, נתונים אלה עשויים לספק הרגעה כי נמצא שלחיסון בזמן בזמן הינקות אין השפעה שלילית על תוצאות נוירופסיכולוגיות לטווח ארוך.
​Adverse Effects of Vaccines Evidence and Causality

Clayton E, et al. Institute of Medicine. The National Academy of Sciences. 2011

קובץ:Vaccine-report-brief-FINAL.pdf
המכון הרפואי של האקדמיה הלאומית בארה"ב בחן את הקשר בין 8 סוגים של חיסונים (חיסוני ורצילה (אבעבועות רוח) זוסטר, חיסוני שפעת, חיסונים נגד הפטיטיס B, חיסונים נגד פפילומה, חיסונים נגד חצבת, אדמת וחזרת, חיסון נגד הפטיטיס A, חיסוני מנינגוקוק וחיסונים המכילים טטנוס כולל מרכיב של שעלת ואת תופעות הלוואי של חיסונים אלו. המחברים מצאו עדויות לקיומם של כמה קשרים סיבתיים בין חיסונים ותופעות לוואי, כגון חיסון ורצילה והדבקות בורצילה או אלרגיה וחיסון נגד HPV, ובנוסף הם מצאו הוכחות לדחיית קשר סיבתי בין חיסון MMR לאוטיזם, חיסון MMR וסוכרת מסוג 1, חיסון DTaP וסוכרת מסוג 1.

מחקרים לגבי חיסון חצבת, אדמת, חזרת (MMR)

שם המחקר תקציר סיכום
Autism Occurrence by MMR Vaccine Status Among US Children with Older Siblings with and Without Autism

Jain A, et al. JAMA. 2015; 313(5): 1534-40.

קובץ:Joi150033.pdf
מחקר זה זיהה קבוצה של ילדים עם אחים גדולים יותר. חלק מהאחים אובחנו עם הפרעת ספקטרום האוטיזם (ASD) וכמה ילדים בקבוצת המחקר קיבלו אבחנה של ASD. החוקרים חישבו את הסיכון היחסי (RR) של ילד המקבל אבחנה של ASD בגילאי שנתיים, 3 שנים או 4 שנים בהתבסס על האם הילד קיבל 0 או 1 מינון של חיסון MMR, והאם הילד היה עם אחים עם ASD או אחים ללא ASD. הם גם חישבו את RR של ילד שקיבל אבחנה של ASD בגיל 5 שנים בהתבסס על האם קיבלו 0, 1 או 2 מנות של חיסון MMR והאם הם היו עם אחים עם ASD או אחים ללא ASD. החקרים לא מצאו קשר בין חיסון MMR ובין סיכון מוגבר ל-ASD ולא הוכחות לכך שלקבלת 1 או 2 מינונים של חיסון MMR היה קשר עם סיכון מוגבר ל-ASD לילדים עם אחים מבוגרים עם ASD.
​Neurologic Disorders after Measles-Mumps-Rubella Vaccination​

Makela A, et al., Pediatrics. 2002; 110: 957-63​
מחקר של 535,544 ילדים בני 1 עד 7 שחוסנו בין נובמבר 1982 ליוני 1986 בפינלנד. הנתונים אינם תומכים בקשר בין חיסון MMR ודלקת המוח, דלקת קרום המוח מנינג'יטיס ללא אלח דם או אוטיזם.
A Population-Based Study of Measles, Mumps, and Rubella Vaccination and Autism

Madsen KM, et al., New England Journal of Medicine. 2002; 347(19): 1477-82

קובץ:Nejmoa021134.pdf
בהשוואה לסיכון היחסי ל-ASD בקרב ילדים שחוסנו בחיסון MMR ובילדים שאינם מחוסנים שנולדו בדנמרק בין 1991 ל-1998. מתוך 537,303 ילדים במחקר עוקבה, 82% קיבלו את חיסון ה-MMR. החוקרים זיהו 316 ילדים עם אבחנה של אוטיזם ו-422 עם אבחנה של ASD. לא היה קשר בין הגיל בזמן החיסון, הזמן מאז החיסון, או תאריך החיסון ופיתוח האוטיזם. מחקר זה מספק ראיות חזקות נגד ההשערה כי חיסון MMR גורם לאוטיזם.
​Mumps, Measles, and Rubella Vaccine and the Incidence of Autism Recorded by General Practitioners: A Time Trend Analysis

Kaye JA, et al., British Medical Journal. 2001; 322:460-63

קובץ:460.full.pdf
המחקר השווה את השכיחות של חיסון MMR בקרב ילדים בבריטניה לעלייה בשכיחות של אבחנות אוטיזם לילדים. הנתונים מספקים ראיות כי לא קיים מתאם בין השכיחות של חיסון MMR לבין הגידול המהיר בסיכון לאוטיזם לאורך זמן.
​No evidence for links between autism, MMR and measles virus

Chen W, et al., Psychological Medicine. 2004 April; 34(3): 543-53
המחקר השווה בין 2,407 אנשים עם אוטיזם שנולדו בין השנים 1959 ו-1993; ל-4,640 אנשים עם תסמונת דאון שנולדו בין 1966 ו-1993. לא נמצא סיכון מוגבר לאוטיזם בעקבות חשיפות לוירוס הברר של החצבת וחיסונים עם חצבת מונווולנטית, וגרסאות של Urabe או Jeryl-Lynn של חיסון MMR.
​No effect of MMR withdrawal on the incidence of autism: a total population study

Honda H, et al., Journal of Child Psychology and Psychiatry. 2005; 46(6): 572-9​

קובץ:Honda et al-2005-Journal of Child Psychology and Psychiatry.pdf
המחקר בדק את השכיחות של ASD עד גיל 7 עבור ילדים שנולדו בין 1988 ל-1996 ביוקוהמה, יפן. שיעור החיסונים של MMR ביוקוהמה ירד באופן משמעותי בלידות של השנים 1988-92, ולא נמסרו חיסוני MMR ב-1993 או לאחר מכן. לעומת זאת, שכיחות מצטברת של ASD עד גיל 7 גדלה באופן משמעותי בקרב קבוצות הלידה של השנים 1988 עד 1996, ובמיוחד נרשמה עלייה דרמטית עם קבוצת הלידה של 1993. חיסון MMR אינו גורם ל-ASD, ולא יכול להסביר את העלייה לאורך זמן בשכיחות של ASD. הפחתה בשימוש של MMR במדינות שבהן הוא עדיין בשימוש לא מביאה לירידה בשכיחות של ASD.
Immunization Safety Review: Vaccines and Autism

Institute of Medicine, The National Academies Press: 2004​

קובץ:Immunization Safety Review - Vaccines and Autism.pdf
הוועדה של מעון הבריאות הלאומי בארה"ב בנושא בטיחות החיסון התכנסה בסתיו 2000 כדי לספק סקירה עצמאית על חששות הבטיחות ההולכות וגדלות בציבור. 15 חברי הוועדה המומחים ברפואת ילדים, רפואה פנימית, אימונולוגיה, נוירולוגיה, מחלות זיהומיות, אפידמיולוגיה, ביוסטטיסטיקה, בריאות הציבור, תפיסת סיכונים, ניתוח החלטות, סיעוד, גנטיקה, אתיקה ותקשורת רפואית ניתחו למעלה מ-200 מחקרים רלוונטיים. הוועדה דחתה את הקשר הסיבתי בין חיסון ה- MMR לאוטיזם, כמו גם קשר סיבתי בין חיסונים המכילים תימרוסל ואוטיזם.

מחקרים על תימרוסל (כספית) בחיסונים

שם המחקר תקציר סיכום
Association Between Thimerosal-Containing Vaccine and Autism

Hviid, et al., Journal of the American Medical Association. 2003; 290(13):1763-6​

קובץ:Jbr30295.pdf
מחקר של 467,000 ילדים שנולדו בדנמרק בין השנים 1990 ל-1996 השווה ילדים שחוסנו בחיסון המכיל תימרוסל לילדים שקיבלו פורמולה נטולת תימרוסל של אותו חיסון. הסיכון לאוטיזם והפרעות ספקטרום האוטיזם לא היו שונה משמעותית בין ילדים שחוסנו עם חיסון המכיל תימרוסל לבין ילדים שחוסנו בחיסון ללא תמירוסל. התוצאות אינן תומכות ביחסים סיבתיים בין חיסונים בילדות עם חיסונים המכילים תימרוסל לבין התפתחות הפרעות ספקטרום האוטיזם.

מחקרים על חיסון שעלת, דיפתריה, טטנוס (DTaP)

מאמר תקציר
Effectiveness of Vaccination During Pregnancy to Prevent Infant Pertussis

Roger Baxter, Joan Bartlett, Bruce Fireman, Edwin Lewis, Nicola P. Klein

קובץ:E20164091.full.pdf
בקרב 148,981 ילודים, יעילות חיסון ה-Tdap שקיבלה האם בזמן ההריון היתה 91.4% אצל הילודים במהלך 2 החודשים הראשונים של החיים ו-69% במהלך שנת החיים הראשונה. יעילות החיסון היתה 87.9%, לפני שהתינוקות קיבלו מינון כלשהו, 81.4% בין מינונים 1 ו-2, 6.4% בין מינונים 2 ל-3, ו-65.9% לאחר שהתינוקות קיבלו 3 מנות DTaP. חיסון Tdap אימהי היה אפקטיבי מאוד בהגנה מפני שעלת לתינוקות, במיוחד בשני החודשים הראשונים של החיים. גם לאחר מתן DTaP לתינוקות, נמצאו עדויות להגנה נוספת ע"י חיסוני DTaP, שקיבלה האם, בשנת החיים הראשונה. מחקר זה תומך מאוד בהמלצה הנוכחית לקבל חיסון Tdap במהלך כל הריון.
Evaluation of the association of maternal pertussis vaccination with obstetric events and birth outcomes.

Kharbanda EO, Vazquez-Benitez G, Lipkind HS, Klein NP, Cheetham TC, Naleway A, Omer SB, Hambidge SJ, Lee GM, Jackson ML, McCarthy NL, DeStefano F, Nordin JD.

קובץ:Joi140142.pdf
החיסון לא היה קשור לסיכון מוגבר לתוצאות לידה שליליות: הערכות גולמיות על לידה מוקדמת היו 6.3% עם החיסון ו-7.8% בלי חיסון. 8.4% מהמחוסנות ו-8.3% מהלא מחוסנות עברו לידת SGA. קבלת Tdap לפני השבוע ה-20 לא נמצא קשור ברגישות יתר של ההריון. דלקות בממברנות העובר (chorioamnionitis) אובחנו אצל 6.1% מהנשים המחוסנות ו-5.5% מהנשים שלא קיבלו חיסון. החוקרים מצאו כי בקרב נשים עם הריון בודד שהסתיים בלידה חיה, קבלת Tdap במהלך ההריון לא נמצא קשור בסיכון מוגבר לרגישות יתר של הריון, לידה מוקדמת או לידת SGA, אם כי נצפה סיכון מוגבר קטן אך משמעותי סטטיסטית לאבחון chorioamnionitis.
Maternal Tdap vaccination and risk of infant morbidity

Vaccine

Volume 35, Issue 29, 22 June 2017, Pages 3655-3660

המחקר כולל 197,564 הריונות. Chorioamnionitis נרשמה ב-6.4% מהנשים שקיבלו חיסון Tdap בכל זמן במהלך ההריון ו-5.2% מהנשים שלא קיבלו חיסון. בהשוואה לאלו שלא אובחנו, לא נמצאו סיכונים משמעותיים לאלח דם ניאונטלי, דלקת ריאות בילודים או עוויתות, בתינוקות שנולדו לנשים שחוסנו ב-DTaP. למרות הקשר שנצפה בין חיסון Tdap אימהי לבין chorioamnionitis, לא נמצא סיכון קליני מוגבר משמעותית לתינוקות.

תחקירים

מאמר תקציר
How the case against the MMR vaccine was fixed

Deer B, British Medical Journal. 2011; 342: 77-84
העיתונאי הבריטי בריאן דיר חוקר את אנדרו ווייקפילד (האיש שטען שיש קשר בין אוטיזם לחיסון ה-MMR), שיטות העבודה שלו במהלך המחקר שפורסם על הקשר לכאורה, וחושף אמיתות המובילות לביטול רשיונו הרפואי של וייקפילד, וכן על ביטול המאמר שפירסם בנושא.

קישורים חיצונייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.