בחירה מושכלת

מתוך ויקי חיסון
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ערכת חשמל וחיסונים

כך כותבת צביה סופי רון, סטודנטית לרפואה ודוקטורנטית למדעי הרפואה.

אתמול הוצאתי את כל השקעים בבית מהמקום והתחלתי לעבוד על כל הקווים שיוצאים מלוח החשמל. כבר כמה זמן שאני לא רגועה לגבי הבטיחות והיעילות שבה תשתית החשמל מאורגנת אצלנו. קראתי על זה בספרים ומאמרים ואז פניתי לכמה מהנדסי חשמל כדי להראות להם דברים שעליתי עליהם שלדעתי מיותרים ואפילו מסוכנים לי. הם לא הסכימו לקחת אותי ברצינות. אחד מהם אפילו אמר שהוא לא מתכוון לבזבז את הזמן כי לא למדתי אף-פעם פיזיקה והשאלות שלי "הזויות". אני חושבת שהיו לי שאלות טובות שהוא לא יכל לענות עליהן בלי להודות שעליתי על זה שמסכנים את כולנו כדי להעלות לנו את חשבון החשמל. לא למדתי פיזיקה אבל קראתי מספיק כדי להבין ואני לא טיפשה, אחרי הכל. אז אחרי שהבנתי שאני צודקת והתייעצתי בכמה פורומים באינטרנט שגם יש שם כמה חשמלאים שכן הסכימו להקשיב ולדבר איתי, אתמול התחלתי ואני הולכת לארגן מחדש את כל התשתית בבית בצורה שאני בטוחה שתגן עלי טוב יותר מהסטנדרטים בתעשייה שסתם מעשירים את חברת חשמל והחשמלאים.

נשמע מטומטם לגמרי, נכון? אני בטוחה שכולכם שואלים את עצמכם עכשיו למה נדמה לי שזה שקראתי על חשמל אומר שאני טובה יותר מחשמלאים ומהנדסים שאומרים לי שאני טועה. ברור לכם שאם אני לא אתחשמל למוות בזמן שאני עובדת יש סיכוי טוב מאוד שזה יקרה אח"כ כתוצאה מהשטויות שאני אעשה. אז בואו תבינו שזה בדיוק מה שעושים כל מי שרוצים לקרוא בעצמם כדי לקבל "החלטה מושכלת" לגבי חיסונים במקום לסמוך על המלצות מומחים. תבינו - אם אתם לא משכילים בתחום מסוים, ההחלטה שלכם לא מושכלת כבר מרגע שחשבתם שאתם הגורם הראוי לשקול את הנתונים ולקבל החלטה. החיים שלנו מלאים בדברים שהם בטוחים יותר כי איפשרנו למומחים להחליט מה כדאי במקום לסמוך על הדעות הלא מושכלות שלנו, וזה מצוין. אפשר ורצוי לשאול ולקבל הסברים, אבל כשמדובר על קבלת החלטה שדורשת ידע רפואי אתם עדיין לא באותו מעמד ידע כמו אנשי המקצוע.

אז בפעם הבאה שאתם מתפתים להקשיב לאיזה מתנגד חיסונים שמסביר לכם ש"הוא קרא" ושלדעתו הנתונים לא חד-משמעיים, תיזכרו שלדעת אנשי המקצוע הם ממש כן.

קישורים חיצונייםהוספת התגובה שלך
אתר ויקי חיסון מקבל בברכה את כל התגובות. אם אתם לא רוצים להיות אלמוניים, הירשמו או היכנסו לחשבון. זה בחינם.